POLONIA IRLANDIA

Już 100 osób zostało zgłoszonych na Gardę w związku z niestosowaniem się do nowych zasad w Irlandii.

Od niedzieli 5 grudnia obowiązują nowe zasady dla przyjezdnych w Irlandii, które zapowiedziano w zeszłym tygodniu.

Nowe przepisy w Irlandii

Zgodnie z przepisami wszyscy pasażerowie portów morskich i lotniczych są zobowiązani do posiadania ważnych negatywnych wyników testów PCR lub antygenowych przed podróżą do Irlandii.

Przepisy dotyczą także tych podróżnych, którzy zostali zaszczepieni lub są ozdrowieńcami. Jednak osoby te mogą skorzystać z profesjonalnych testów antygenowych. W ich przypadku nie są wymagane testy PCR.

Kontrola podróżnych

W środę wieczorem poinformowano, że już sto osób przybywających na lotnisko w Dublinie zostało zgłoszonych na Gardę za nieprzedstawienie ważnego testu PCR lub testu antygenowego.

Większość z nich (95%) nie posiadała wyników żadnego z wymaganych testów, a pozostałe osoby (5%) przedstawiały sfałszowane wyniki testów.

Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości przypominają, że osoby, które nie przedstawiły testu lub go sfałszowały, popełniły przestępstwo. Pierwsze wykroczenie może skutkować karą grzywny w wysokości €4.000 lub karą pozbawienia wolności do miesiąca, a kary za powtarzające się wykroczenia są surowsze.

Na lotniskach prowadzona jest wyrywkowa kontrola przyjezdnych. Przeprowadza ją Departament Zarządzania Granicą oraz funkcjonariusze Gardy.

Ministerstwo Zdrowia informuje, że osoby bez ważnych wyników testów są natychmiast zobowiązane do samoizolacji. Muszą również wykonać test PCR w ciągu 36 godzin od przybycia do Irlandii lub staną przed dodatkowymi zarzutami kryminalnymi.