POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Minister ds. Mieszkalnictwa twierdzi, że podjęte środki są potrzebne ze względu na „dysfunkcjonalny rynek” w Irlandii.

Już niedługo zaczną obowiązywać w Irlandii nowe przepisy dla landlordów. Pełna ustawa o reformie czynszów ma zostać uchwalona jesienią.

Nowe przepisy

Minister ds. Mieszkalnictwa, Darragh O’Brien, poinformował, że już niedługo zaczną obowiązywać nowe przepisy zapewniające najemcom ochronę. Jak twierdzi, podjęte środki są potrzebne ze względu na „dysfunkcjonalny rynek” w Irlandii.

Jeszcze kilka tygodni temu były obawy, że w lipcu niektórzy najemcy w RPZ (Rent Pressure Zones) staną w obliczu 8% podwyżek czynszu. Jednak ministerstwo opracowało plan blokujący taką możliwość:

Więcej: Czynsze w Irlandii – ważne zmiany dla tysięcy najemców

Minister poinformował też, że nasilenie konkurencji w wynajmie nieruchomości prowadzi do sytuacji, w których ​​potencjalni najemcy są proszeni o większe depozyty.

Zgodnie z nowymi przepisami właściciele nieruchomosci będą mogli wymagać od najemców kaucji w wysokości maksymalnie dwóch miesięcy czynszu, a żądanie opłaty za kilka miesięcy będzie nielegalne. Landlord, który złamie nowe przepisy, może trafić przed sąd – ostrzega minister O’Brien.

W zapowiedzi nowej ustawy znalazł się też zapis o ochronie dla najemców spoza RPZ. W tym przypadku przepis dotyczący dwuletnich przeglądów czynszu zostanie przedłużony o dodatkowe trzy lata od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2024 r. Zapewnia to pewność czynszu dla najemców poza RPZ na co najmniej 2 lata – jak czytamy na rządowej stronie.