Mieszkania komunalne w Irlandii. Plan na kryzys mieszkaniowy

W kwestii rozwiązania problemów mieszkaniowych w Irlandii pojawił się plan budowy mieszkań komunalnych.

Projekt jeszcze nie został zrealizowany, a już spotkał się z ostrą krytyką wielu grup i organizacji w Irlandii.

Kilka dni temu rząd potwierdził plan wprowadzenia superszybkiego łącza internetowego, na które przeznaczono ponad 3 miliardy euro:

Więcej: Superszybki internet w Irlandii już w przyszłym roku – rząd potwierdza

Wielu członków różnych organizacji i grup społecznych, a także część polityków, opowiedziało się, by te pieniądze w pierwszej kolejności wydać na pokonanie kryzysu mieszkaniowego w Irlandii.

Mniej więcej w tym samym czasie do mediów dotarły informacje dotyczące planów budowy nowego typu apartamentów w Dublinie. Przewidziana jest budowa 208 mieszkań komunalnych w Dún Laoghaire. Z opisu wynika, że w jednym apartamencie mają się znajdować 42 sypialnie typu en-suite oraz wspólna kuchnia i pokój dzienny.

Powierzchnia każdego pokoju to 16,5 m², a znajdować ma się w nim składane łóżko i aneks kuchenny. Umowy najmu będzie można podpisać na okres krótszy lub dłuższy (od 2 do 12 miesięcy). Przewidywany czynsz ma wynosić €1.300 miesięcznie.

W lipcu 2019 roku okaże się, czy plan budowy mieszkań komunalnych zostanie zatwierdzony. Jeśli tak, to można się spodziewać, że podobne inwestycje będą realizowane w pozostałej części kraju.