POLONIA IRLANDIA

Mieszkańcy Irlandii korzystający z popularnych serwisów Departamentu Ochrony Socjalnej powinni zachować czujność.

Hakerzy polują na dane użytkowników popularnych serwisów – MyGovID oraz MyWelfare – ostrzega Departament Ochrony Socjalnej w Irlandii.

Proceder polega na wysyłaniu wiadomości tekstowych, w których znajduje się link kierujący do fałszywych wersji strony internetowej Ministerstwa Ochrony Socjalnej.

Po kliknięciu w link osoby przenoszone są do stron, które wyglądają podobnie do stron MyGovID i MyWelfare. Pojawia się tam prośba o podanie danych jak nazwisko i numer PPS oraz danych konta bankowego.

Rzecznik ministerstwa ostrzega, by zachować czujność i nie klikać linków, które wydają się podejrzane, ani na nie nie odpowiadać.

Fragment oświadczenia:

Departament Ochrony Socjalnej pragnie absolutnie jasno powiedzieć, że nigdy nie prosimy naszych klientów o dane konta bankowego lub innego konta instytucji finansowej za pośrednictwem wiadomości SMS lub mediów społecznościowych. Ani nie wyjaśniamy ani nie sprawdzamy tych informacji przez telefon.

Departament próbuje teraz jak najszybciej usunąć te fałszywe witryny. Osoby, które przekazały w ten sposób swoje dane, powinny natychmiast skontaktować się ze swoim bankiem.

Więcej informacji: gov.ie