Nowe ograniczenia prędkości w Irlandii zatwierdzone

Już w przyszłym roku obowiązywać mają nowe przepisy dotyczące ograniczenia prędkości w stolicy Irlandii.

W ciągu ostatnich kilku lat Rada Miasta Dublina stopniowo obniżała ograniczenia prędkości w handlowej i centralnej dzielnicy biznesowej miasta. Ograniczenie prędkości do 30 km/h w wyznaczonych strefach znacznie poprawiło bezpieczeństwo na drogach, zwłaszcza dla dzieci i osób starszych.

Kilka miesięcy temu przedstawiono plan rozszerzenia nowych przepisów na pozostałą mieszkaniową część miasta. Publiczne konsultacje zostały zakończone we wrześniu br., lecz dopiero w listopadzie przegłosowano projekt. W 2020 roku zaczną obowiązywać nowe limity prędkości w stolicy Irlandii.

Plan ograniczenia prędkości będzie wprowadzany fazowo.

  • Od marca 2020 roku przepisy obejmą północno-zachodnie przedmieścia, które nie są jeszcze objęte nowym limitem, w tym części Glasnevin, Whitehall, Ashtown Finglas, Ballymun i Santry.
  • Od czerwca 2020 roku limity będą obowiązywały na południowych i południowo-zachodnich przedmieściach Dublina, w tym Ballyfermot, Inchicore, Rathgar, Terenure, Donnybrook i Clonskeagh.
  • Do września 2020 roku do strefy 30 km/h zostaną włączone pozostałe obszary Drumcondra, Donnycarney, Beaumont i Darndale na północnym wschodzie.

Jest też plan, by do obszaru objętego zmniejszonym limitem prędkości włączyć także Dún Laoghaire-Rathdown, Południowy Dublin i Fingal. Jednak ta kwestia znajduje się dopiero w fazie projektu.