POLONIA IRLANDIA

Rząd w Irlandii zdecydował w sprawie zaleceń wydanych przez ekspertów z NPHET.

Będą nowe ograniczenia dla mieszkańców – poinformował szef rządu w Irlandii. Powodem jest utrzymująca się na wysokim poziomie liczba nowych zakażeń.

Nowe restrykcje w Irlandii

W piątek Taoiseach Micheál Martin przekazał informacje na temat nowych restrykcji. Zasady mają obowiązywać od 19 grudnia do 30 stycznia.

Dzień wcześniej zespół ekspertów z NPHET zalecił, by lokale gastronomiczne oraz puby były zamykane o godzinie 17:00. Rząd odrzucił tę rekomendację, lecz jedynie wobec czasu zamknięcia.

Szczegóły nowych środków ochrony zdrowia w Irlandii:

  • Wszystkie restauracje i puby muszą być zamknięte o 20:00 (z wyjątkiem usług na wynos i usług dostawy)
  • Po godzinie 20:00 nie będzie żadnych imprez w pomieszczeniach (dotyczy też kin i teatrów)
  • W przypadku imprez halowych przed godziną 20:00 frekwencja będzie ograniczona do 50% pojemności sali lub 1000 osób – w zależności od tego, która z tych wartości jest niższa
  • Wszystkie imprezy plenerowe powinny być ograniczone do 50% pojemności lub 5000 osób – w zależności od tego, która z tych wartości jest niższa
  • Przyjęcia weselne mogą odbywać się po godzinie 20:00, ale z limitem 100 osób (nadal tylko do północy)

Bliskie kontakty

Rząd wprowadził również zmiany w zaleceniach dotyczących bliskich kontaktów w przypadku potwierdzonego przypadku:

  • Osoby, które otrzymały dawkę przypominającą, co najmniej tydzień wcześniej, muszą ograniczyć ruchy przez pięć dni i wykonać trzy testy antygenowe
  • Osoby, które nie otrzymały dawki przypominającej, muszą ograniczyć przemieszczanie się przez 10 dni

Szkoły w Irlandii

Premier Irlandii powiedział również, że jego intencją jest ponowne otwarcie szkół w styczniu. Poinformował przy tym, że „szkoły nie są motorem wirusa, a liczby poprawiły się w ostatnim czasie”.

Natomiast wicepremier Leo Varadkar powiedział, że nowy wariant nadchodzi w czasie zimy, Bożego Narodzenia i sezonu grypowego.

W związku z tym spodziewany jest wzrost liczby osób w szpitalach, w tym na oddziałach intensywnej terapii. Varadkar prognozuje też zwiększoną liczbę zgonów i „mroczne dni” w styczniu.

więcej: gov.ie