POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI W IRLANDII

Z dodatkowej płatności miałyby korzystać osoby pobierające świadczenia socjalne w Irlandii.

Cold Weather Payment to dodatek, który wypłacany jest w Irlandii Północnej w okresie od 1 listopada 2018 do 31 marca 2019. Członkowie partii Sinn Féin chcą wprowadzenia dodatku także w Republice Irlandii.

Dodatek Cold Weather Payment wypłacany jest wszystkim osobom pobierającym świadczenia socjalne w przypadku, gdy temperatura na zewnątrz przez tydzień czasu utrzymuje się poniżej zera.

Wysokość dodatku w Irlandii Północnej wynosi £25 i jest on wypłacany automatycznie, jeśli w rejonie zamieszkałym przez świadczeniobiorcę spada temperatura lub prognoza synoptyków przewiduje spadek temperatury.

Nie wiadomo jak na tę propozycję zareaguje Minister ds. Opieki Społecznej Regina Doherty. W Irlandii wypłacany już jest dodatek Fuel Allowance w kwocie €22.50 tygodniowo w okresie zimowym. W tym sezonie skorzysta z niego około 330.000 osób w całej Irlandii.

Rosnące ceny prądu, gazu i materiałów opałowych mają wpływ na wysokość rachunków, a te nie zawsze są opłacane przez osoby o najniższych dochodach czy osoby bezrobotne. Rząd w Irlandii ma to na uwadze i w tej chwili poszukuje nowych rozwiązań, dzięki którym będzie można zadbać o tych, których nie stać na opłacenie ogrzewania.