POLONIA IRLANDIA

Przedstawiciele rządu w Irlandii zalecają wykupienie ubezpieczenia podróżnego na wypadek uzyskania pozytywnego wyniku testu na Covid-19 za granicą.

Osoby planujące wakacyjny wyjazd za granicę powinny dokładnie zapoznać się z warunkami swojej polisy ubezpieczeniowej – uważają przedstawiciele rządu w Irlandii.

Ubezpieczenie podróżne

Minister Stanu, Ossian Smyth, zwrócił uwagę na potencjalne problemy, z jakimi borykają się osoby podróżujące z Irlandii do innego kraju Unii Europejskiej, gdzie uzyskały pozytywny wynik testu na obecność Covid-19 i nie mogą wrócić do domu.

Podróżnym zaleca się wykupienie polisy, która obejmuje zakwaterowanie w innym kraju do czasu ustąpienia infekcji. Ważną kwestią jest, by ubezpieczenie pokrywało też koszty samoizolacji, szczególnie w przypadku podróżujących rodzin z dziećmi.

Unijny certyfikat dla podróżnych

Tymczasem dziesiątki tysięcy ozdrowieńców w Irlandii mogą nie kwalifikować się do otrzymania unijnego certyfikatu dla podróżnych.

Rzecznik rządu potwierdził właśnie, że osoby te będą mogły uzyskać „paszport covidowy” jedynie wtedy, gdy wyzdrowiały z Covid-19 w ciągu sześciu, a nie dziewięciu miesięcy przed podróżą – jak wcześniej podawano.

Komisja Europejska zdecydowała o ujednoliceniu kryteriów we wszystkich państwach wspólnoty i Irlandia musi dostosować się do tych przepisów.

Wobec tego osoby, które wyzdrowiały z Covid-19 wcześniej niż w ostatnich sześciu miesiącach przed podróżą, będą zobowiązane do okazania negatywnego testu PCR lub okazania dowodu przyjęcia szczepienia przeciw Covid-19.