POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Vincentian Partnership for Social Justice (VPSJ) wzywa do podniesienia wysokości dopłat socjalnych dla dzieci w Irlandii.

Według najnowszych danych tej organizacji koszty utrzymania dziecka w Irlandii rosną. Dotyczy to w głównej mierze uczniów szkół ponadpodstawowych.

Kto chce podwyżek dopłat socjalnych dla dzieci w Irlandii

VPSJ chce podniesienia stawki dopłat dla dzieci powyżej 12-go roku życia o €5 tygodniowo. Zgodnie z raportem organizacji tygodniowe wydatki na dziecko w wieku poniżej 12 lat to €75, a na dziecko powyżej 12 lat to już €122.

Jedną z dopłat socjalnych dla dzieci jest Child Benefit, jednak koszty utrzymania dziecka znacznie przewyższają jej stawkę, która obecnie wynosi €140 miesięcznie, bez względu na ilość dzieci w rodzinie.

Child Benefit w Irlandii

Co ciekawe jeszcze 10 lat temu Child Benefit wypłacany był w zależności od ilości wszystkich dzieci w rodzinie. I tak na przykład w rodzinie z jednym dzieckiem wysokość dopłaty wynosiła €166 miesięcznie. Przy dwójce dzieci €332, ale przy trójce dzieci w rodzinie było to już €535 – stawka rosła o €203 na każde kolejne dziecko.

Kiedy Irlandia znalazła się w trudnej sytuacji ekonomicznej, w 2010 roku dopłata została automatycznie zmniejszona – na pierwsze i drugie dziecko ze €166 do €150, natomiast w rodzinach z trójką lub więcej dzieci z €203 do €187 miesięcznie. W kolejnych latach stawka Child Benefit spadła do €130 miesięcznie i dopiero w 2015 roku wzrosła o €5, lecz została przy tym zrównana do jednej kwoty €135 – bez względu na ilość dzieci w rodzinie.

Wydatki na dzieci w Irlandii rosną

Przez te wszystkie lata wzrosły koszty związane z utrzymaniem uczniów w wieku nastoletnim – żywność, odzież, pielęgnacja ciała, zajęcia pozalekcyjne kosztują teraz znacznie więcej. Stąd propozycja organizacji VPSJ, by zwiększyć dopłaty socjalne dla dzieci w tej grupie wiekowej.

Prawdopodobnie w najbliższych miesiącach będziemy mogli spodziewać się podobnych propozycji ze stron innych organizacji, tym bardziej, że w Budżecie 2018 nie uwzględniono podwyżki Child Benefit. Oczekuje się więc, że w najnowszym Budżecie 2019 nowa wyższa stawka dopłaty na dzieci zostanie już zawarta.