POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI W IRLANDII ARTYKUŁ

Czy jest szansa na uchylenie wyroku dożywotniego więzienia dla Polki w Irlandii?

Marta H. z Arcklow w hrabstwie Wicklow została oskarżona, a potem skazana za zabójstwo Csaba O., do którego doszło w marcu 2013 roku. Oskarżona usłyszała wyrok kary dożywotniego pozbawienia wolności w Irlandii.

Wyrok dożywotniego więzienia dla Polki w Irlandii

Ofiara, z pochodzenia Węgier, pracował razem z oskarżoną w The BrookeLodge Hotel w Wicklow. 26 marca 2013 roku samochód należący do Csaba O. wjechał do wody w porcie Arklow przebijając barierki ochronne.

Marta H., która prowadziła samochód, wydostała się z wody. Jednak ciało Csaba O. znaleziono kilka godzin później. Patolog sądowy zeznał, że mężczyzna poniósł śmierć w wyniku utonięcia.

Apelacja w sprawie wyroku dożywotniego więzienia dla Polki została odrzucona przez Sąd Najwyższy w Irlandii. Skazana argumentowała, że na rozprawach nie zapewniono jej tłumacza, nie przesłuchano wskazanych świadków oraz nie zbadano samochodu.

Wniosek do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Rodzina Marty złożyła wniosek tej sprawie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Wraz z prawnikami będzie się starać o przeniesienie jej do Polski. Jeśli sąd w Irlandii zgodzi się, by kobieta stanęła przed polskim sądem, jest szansa na złagodzenie kary. Według polskich przepisów prawa za wypadek ze skutkiem śmiertelnym mogłaby dostać maksymalnie osiem lat więzienia, co jest nadzieją dla rodziny Marty.