POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Funkcjonariusze Gardy aresztowali już ponad 300 kierowców w wielu punktach kontrolnych w Irlandii.

Trwa kampania poprawy bezpieczeństwa na drogach w Irlandii. W całym kraju rozstawione są liczne punkty kontrolne.

Funkcjonariusze Gardy kontrolują przepływ ruchu na głównych trasach w godzinach szczytu:

Więcej: Zmasowane działanie Gardy. Przygotujcie się na kontrolę

W punktach kontrolnych kierowcom przeprowadza się testy na obecność alkoholu i substancji odurzających, sprawdzane są dyski ubezpieczenia, NCT i Road Tax. Pojazdy bez ważnych uprawnień zostają zablokowane i zholowane przez Gardę.

Kampania ruszyła 29/11/2019 i do tej pory aresztowano już ponad 300 kierowców, u których testy wykazały alkohol lub narkotyki. Kontrole mają potrwać przez cały okres świąteczno – noworoczny.

Od ubiegłego roku obowiązują nowe przepisy dotyczące kierowania pojazdem po spożyciu alkoholu. Każdy kierowca prowadzący pojazd z poziomem alkoholu powyżej 50mg na 100ml krwi automatycznie traci prawo jazdy, nawet jeśli będzie to jego pierwsze przewinienie.

W przypadku kierowców z tymczasowym prawem jazdy i zawodowych kierowców, wystarczy 20mg alkoholu we krwi, by stracić uprawnienia. Prawo do prowadzenia pojazdu jest odbierane na trzy miesiące.

Zakaz kierowania to nie jedyna konsekwencja – kierowca otrzyma również mandat w wysokości od €200. Istnieje też możliwość skazania w postępowaniu karnym.