POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Nauczyciele w Irlandii wzywają rząd do wstrzymania powrotu uczniów do szkół po przerwie świątecznej.

W środę odbędzie się nadzwyczajne spotkanie rządu w sprawie omówienia strategii powstrzymania trzeciej fali Covid-19 w Irlandii. To już drugie takie spotkanie w ostatnich trzech dniach.

We wtorek 29/12/2020 rozpoczęły się w Irlandii szczepienia przeciw Covid-19. Pełne wdrożenie programu potrwa kilka miesięcy.

Eksperci ds. zdrowia publicznego ostrzegają, że do tego czasu ważne jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa w kraju.

A najnowsze dane są alarmujące – we wtorek potwierdzono 1.546 nowych zakażeń. Drastyczne wzrosła też liczba osób hospitalizowanych z powodu Covid-19 w Irlandii.

Głos w sprawie zabrali członkowie związku nauczycieli Irish National Teachers’ Organisation (INTO), którzy apelują do rządu o opóźnienie powrotu uczniów do szkół po świątecznej przerwie.

Zgodnie z wcześniejszym planem szkoły mają zostać otwarte 06/01/2021. Jednak nauczyciele z INTO uważają, że powinno to nastąpić najwcześniej 11/01/2021.

Ich zdaniem „zdolność szkół do normalnego funkcjonowania może być poważnie ograniczona z powodu większej liczby pracowników i uczniów, którzy będą musieli izolować się i/lub ograniczać poruszanie się w ciągu tygodni po Bożym Narodzeniu”.

Minister Zdrowia Stephen Donnelly wcześniej zapewniał, że rząd nie rozważa zamknięcia szkół, choć nie jest to wykluczone. Kwestia ta również zostanie omówiona na dzisiejszym spotkaniu.

Po raz kolejny rozważona zostanie rekomendacja ekspertów z NPHET w sprawie wprowadzenia pełnego Poziomu 5 restrykcji – w tym zamknięcia sklepów, siłowni i ograniczenia poruszania się do 5 km.