POLONIA IRLANDIA

Są to najwyższe ceny od prawie dziesięciu lat – twierdzą ekonomiści w Irlandii.

Ceny paliw w Irlandii poszybowały w górę. Na niektórych stacjach benzynowych w kraju za litr benzyny trzeba płacić €1,70, a za litr oleju napędowego €1,60. Najdroższe paliwo jest obecnie w Dublinie.

Ceny paliw

Ekonomiści twierdzą, że są to najwyższe ceny paliw w Irlandii od prawie dziesięciu lat. Jednak w najbliższym czasie spodziewane są dalsze podwyżki, na poziomie jednego centa tygodniowo.

Podwyżki cen wynikają z niedoboru dostaw, który utrzymuje się na całym świecie. Dodatkowo rząd wprowadził podwyżkę podatków w Budżecie 2022 o 2 centy na benzynę i 2,5 centa na olej napędowy. Do tego dochodzi jeszcze podatek od emisji dwutlenku węgla.

To wszystko wpływa na cenę, jaką konsumenci płacą za benzynę, olej napędowy i olej opałowy do użytku domowego w Irlandii. Na obecną chwilę nie wiadomo kiedy ceny wyhamują.

Podwyżki cen

OPEC opublikował raport perspektywiczny dotyczący podaży, w którym stwierdzono, że światowe dostawy ropy przekroczą poziomy z 2019 roku, ale dopiero w 2023 roku.

Eksperci rynku twierdzą, że konsumenci w Irlandii mogą spodziewać się dalszych podwyżek cen paliw co najmniej do końca tego roku.