POLONIA IRLANDIA - GAZETA - WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Komitet ds. Transportu w Irlandii usłyszał wypowiedzi ekspertów z NPHET w sprawie stosowania testów antygenowych dla podróżnych.

Zgodnie z zapowiedzią w Komitecie ds. Transportu Oireachtas odbyło się spotkanie w sprawie wprowadzenia testów antygenowych dla podróżnych w Irlandii.

Testy antygenowe

W zeszłym tygodniu w Komitecie zostały zaprezentowane dowody na skuteczność testów antygenowych:

Czytaj: Chcą tańszych testów dla podróżnych. Rośnie presja w Irlandii

Jednak w środę 16 czerwca zespół ekspertów z NPHET szczegółowo wyjaśnił powody, dla których nie rekomenduje tego rodzaju testów.

Naczelny Lekarz w Irlandii, dr Tony Holohan, ostrzegł, że stosowanie testów antygenowych w miejscach, które mogą być ryzykowne, nie może być stosowane jako „zielone światło” dla podejmowania aktywności podczas pandemii.

Jego zdaniem nie ma jeszcze wystarczających dowodów na poparcie powszechnego stosowania testów antygenowych w celu ułatwienia podróży międzynarodowych.

NPHET będzie w pełni otwarty na stosowanie szybkich testów w dowolnym otoczeniu, pod warunkiem, że będą prowadzone „potwierdzone” badania naukowe dotyczące korzyści z ich stosowania – poinformował Dyrektor Medyczny.

Według NPHET testy antygenowe są najbardziej odpowiednie dla środowisk wysokiego ryzyka, takich jak zakłady przetwórstwa mięsnego lub miejsc, gdzie istnieje większe prawdopodobieństwo zarażenia. Tymczasem na lotniskach ma się do czynienia z „filtrowaniem przepływu” ludzi.

Testy PCR dla podróżnych

Tymczasem portal Independent.ie informuje o decyzji Naczelnego Lekarza Irlandii w sprawie testów PCR dla podróżujących po 19 lipca, kiedy Irlandia wdroży unijny certyfikat Covid.

Osoby, które są w pełni zaszczepione lub miały potwierdzony przypadek Covid-19 w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy, będą mogły wyjechać za granicę bez testu PCR. Warunkiem będzie otrzymanie dwóch dawek szczepionki firm Pfizer, Moderna lub AstraZeneca lub jednodawkowej szczepionki firmy Johnson&Johnson/Janssen.

Jednak osoby niezaszczepione przeciwko Covid-19 nadal będą potrzebować testów PCR przed podjęciem zagranicznych podróży. Za testy będą musiały zapłacić z własnych pieniędzy.