POLONIA IRLANDIA

Tysiące osób w Irlandii weźmie udział w badaniu zleconym przez HSE.

HSE zaprosi ponad 5.000 osób do wzięcia udziału w nowym badaniu, którego celem jest zmierzenie narażenia na Covid-19 wśród mieszkańców Irlandii – jak czytamy na stronie TheJournal.ie.

Badanie ma na celu zidentyfikowanie osób, które mają przeciwciała przeciwko koronawirusowi i poszerzenie wiedzy o tym, jaką ochronę mogą mieć przed ponownym zakażeniem.

Obecność przeciwciał przeciwko Covid-19 wskazywałaby, że dana osoba została zarażona koronawirusem, niezależnie od tego, czy miała ciężki, łagodny, czy nawet bezobjawowy przypadek choroby.

Przedstawiciele służby zdrowia ostrzegali wcześniej, że poziomy przeciwciał przeciwko Covid-19 w populacji Irlandii są bardzo niskie – od 1% do 5%.

Oznaczałoby to, że nawet jeśli po wyleczeniu z Covid-19 istnieje pewna odporność, bardzo niewielu ludzi ją posiada. Nie wiadomo też do końca czy osoba z przeciwciałami będzie chroniona przed ponownym zakażeniem Covid-19.

Test przeciwciał Covid-19 w Irlandii

Do testu zaproszonych zostanie ponad 5.000 mieszkańców Dublina i Sligo. W późniejszym terminie podobny test ma zostać przeprowadzony na innym obszarze Irlandii. Wstępne wyniki powinny być dostępne pod koniec sierpnia 2020 roku.

Osoby, które wyrażą zgodę na udział w badaniu, zostaną poproszone o wypełnienie krótkiego kwestionariusza przez telefon, przeprowadzonego przez przeszkolony personel w imieniu HPSC.

Zostaną również poproszeni o dostarczenie próbki krwi do badania na obecność przeciwciał, która zostanie pobrana w lokalnym ośrodku zorganizowanym przez HSE.

Uczestnicy otrzymają indywidualne wyniki, a ci, u których wykryto przeciwciała przeciwko Covid-19, zostaną poproszeni o wzięcie udziału w badaniu kontrolnym, które będzie zawierać dalsze pytania dotyczące objawów i trzy dodatkowe badania krwi w okresie 12 miesięcy.