Obecność dzieci w szkole w Irlandii jest regularnie monitorowana przez pracowników Social Welfare.

W Irlandii odbyła się właśnie sprawa sądowa matki trójki dzieci, której grozi kara więzienia. Kobieta ma odpowiedzieć za nadmierną nieobecność dwójki swoich dzieci w szkole. Sprawę do sądu wniosła TUSLA.

W Irlandii dozwolone jest, by (niezależnie od powodów) dziecko opuściło 20 dni szkolnych w ciągu roku szkolnego. W każdej szkole odbywają się wizytacje pracowników Social Welfare, którzy starannie monitorują dzienniki nieobecności.

Jeśli dziecko opuściło nadmierną ilość dni w szkole, dyrektor zobligowany jest wysłać list informacyjny do rodziców ucznia. Jeśli sytuacja się powtórzy Social Welfare zawiadamia Agencję ds. Dzieci i Młodzieży TUSLA i ta przejmuje już sprawę.

Upomnienia i liczne wizytacje pracowników TUSLI w domu oskarżonej nie dały efektu. Zdecydowano więc o wniesieniu sprawy do sądu. Sędzia w Ennis wyznaczył wyrok 14 dni więzienia dla matki, której córki opuściły znacznie więcej niż 20 dni szkoły. Wykonanie wyroku wstrzymano jednak tymczasowo do 7 listopada 2018 roku.

Sędzia dał kobiecie ostatnią szansę na uniknięcie kary więzienia – jeśli obie córki do tego dnia wykażą 100% obecność w szkole, wyrok zostanie uchylony.

Zobacz: Kalendarz dni wolnych w roku szkolnym 2018 – 2019 w Irlandii