POLONIA IRLANDIA

Jeden z najpopularniejszych koncernów samochodowych w Irlandii wycofuje sprzedaż samochodów z dieslem.

W ubiegłym miesiącu rząd w Irlandii ogłosił plan rozwoju: „Project Ireland 2040”. Jednym z jego punktów jest ochrona środowiska, na co przeznaczonych ma być €500 milionów.

Plan zakłada, że po roku 2030 w Irlandii nie będą sprzedawane samochody na benzynę, ani na ropę, jeśli nie będą o zerowej emisji spalin. Rząd chce, by społeczeństwo kupowało samochody elektryczne, co znacznie obniży emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Planuje się też, że po roku 2045 w ogóle nie będzie już wolno użytkować samochodów na benzynę i diesel w Irlandii.

Jak zapowiadano pod koniec ubiegłego roku, jeden z najwiekszych koncernów samochodowych na świecie – Toyota – wycofuje się z produkcji samochodów z dieslem. W odpowiedzi na tę decyzję dystrybutorzy samochodów Toyota poinformowali właśnie, że rezygnują ze sprzedaży samochodów na ropę w Irlandii.

Wyjątkiem są samochody komercyjne jak np. Land Cruiser, Hilux czy Proace, które nadal będą produkowane w wersji diesel. W pozostałym przypadku Toyota koncentruje się na promocji technologii hybrydowej.

Sprzedaż samochodów na ropę ma się zakończyć w tym roku, co oznacza, że od 2019 roku w Irlandii nie będzie można kupić nowego samochodu marki Toyota na ropę.