POLONIA IRLANDIA

Rząd przedstawił nowy plan otwarcia szkół w szkołach w Irlandii.

Taoiseach Irlandii Leo Varadkar poinformował niedawno o rządowych planach wcześniejszego uruchomienia pracy szkół – pod koniec sierpnia (pierwotnie przywrócenie działalności szkół zaplanowano na wrzesień).

Pojawiły się też informacje, że uczniowie nie wrócą w pełnym wymiarze godzin, a zajęcia odbywać się będą w ścisłym reżimie sanitarnym, zgodnie z zaleceniami służb ds. ochrony zdrowia.

W piątek 12/06/2020 Minister Edukacji Joe McHugh powiedział, że uczniowie szkół podstawowych będą mogli uczęszczać do szkoły tylko na jeden dzień w tygodniu, jeśli pod koniec sierpnia obowiązywać będzie zasada 2-metrowego dystansu społecznego. W szkole ponadpodstawowej oznaczałoby to dla większości uczniów dwudniowy tydzień szkoły.

Jeśli ograniczenie zostanie zmniejszone do jednego metra, prawie wszyscy uczniowie szkół podstawowych będą mogli uczęszczać do szkoły przez dwa i pół dnia w tygodniu. Przez resztę tygodnia uczniowe uczyliby się w systemie nauki zdalnej.

Takie rozwiązanie, zdaniem ministra, może spowodować więcej szkód „z powodu zaniedbań edukacyjnych i potencjalnej regresji”.

Minister McHugh powiedział, że pełne otwarcie szkół i powrót uczniów do normalnej, rutynowej edukacji leży w najlepszym interesie wszystkich. Rząd szuka więc rozwiązań, które pozwolą wszystkim dzieciom powrócić do szkoły zgodnie z pierwotnymi zamierzeniami (w pełnym wymiarze godzin).

Jednocześnie rząd chce, by powrót uczniów i nauczycieli był bezpieczny i zgodny z zaleceniami odnośnie zwalczania Covid-19 w Irlandii.

Rzecznik ds. Edukacji Partii Pracy, Aodhán Ó Ríordáin, odpowiedział na oświadczenie ministra McHugh:

Dzisiejsze ogłoszenie o ponownym otwarciu szkoły jest niespójne i po prostu powoduje więcej zamieszania. Brak jasności wokół reguły jednego metra / dwóch metrów sprawia, że ​​dzisiejsze oświadczenie ministrów jest praktycznie bezużyteczne i powoduje tylko więcej zamieszania.

Jak dyrektor szkoły (…) ma planować ponowne otwarcie za nieco ponad dwa miesiące, kiedy minister mówi dwie różne rzeczy w tym samym czasie?

Rzecznik uważa też, że to oświadczenie oznacza chaos dla rodziców, którzy nie będą w stanie zdecydować, czy mogą wrócić do pracy w pełnym wymiarze godzin. System nauki zdalnej oznacza wymóg ich obecności w domu przez kilka dni.