POLONIA IRLANDIA

Zmiany wynikają z ostatniej decyzji rządu w sprawie znoszenia restrykcji w Irlandii.

We wtorek Taoiseach Micheál Martin poinformował o decyzji rządu w sprawie kolejnego etapu znoszenia restrykcji.

Wariant Delta

Jak twierdzą eksperci ds. zdrowia, wariant Delta odpowiada już za 50% przypadków Covid-19 w Irlandii. Rząd przychylił się do zalecenia NPHET i wstrzymał m.in. przywrócenie usług gastronomicznych w pomieszczeniach.

Opóźnienie może potrwać wiele tygodni, ponieważ rząd nie podał jasno daty zniesienia restrykcji zaplanowanych pierwotnie na 5 lipca. Premier poinformował jedynie, że kolejne decyzje w tej kwestii zapadną przed 19 lipca.

Pandemic Unemployment Payment

W konsekwencji oznacza to, że wstrzymany zostaje powrót do pracy tysięcy pracowników w Irlandii. W związku z tym rząd przedłuża termin składania wniosków o zasiłek pandemiczny Pandemic Unemployment Payment.

Nowi wnioskodawcy będą mieli teraz czas do 7 lipca na ubieganie się o wsparcie dochodu, a nie, jak wcześniej ustalono, do 30 czerwca.

Obecnie z zasiłku pandemicznego w Irlandii korzysta 228.000 osób. Najwięcej wnioskodawców jest w Dublinie, Cork i Galway, a branże, w których są zatrudnieni to zakwaterowanie i usługi gastronomiczne, handel hurtowy i detaliczny oraz działalność usług administracyjnych i pomocniczych.

Więcej o zasiłku PUP: gov.ie