POLONIA IRLANDIA

Sąd w Irlandii wymierzył karę pozbawienia wolności dla matki, która pozostawiła w domu bez opieki trójkę swoich dzieci. Najstarsze z nich ma siedem lat.

Mieszkająca w Irlandii 30-letnia matka trójki dzieci usłyszała wyrok w swojej sprawie w sądzie. Kobieta została oskarżona o okrucieństwo wobec dzieci, które pozostawiła bez opieki w ciemnym, zamkniętym pokoju i pojechała do koleżanki.

Sędzia przyznał, że w ostatnich 10 latach nie spotkał się z równie wstrząsającym przypadkiem. Kobieta usłyszała wyrok w sprawie zdarzenia, do którego doszło w sierpniu 2018 roku.

Z przebiegu sprawy w Sądzie Okręgowym w Cork wynika, że kobieta została zatrzymana przez Gardę do rutynowej kontroli drogowej. Okazało się, że znajdowała się ona pod wpływem alkoholu. Podczas aresztowania poinformowała funkcjonariuszy Gardy, że w domu czeka na nią trójka dzieci.

Na wskazany adres we wczesnych godzinach porannych udał się patrol Gardy. Funkcjonariusz nie mógł dostać się do domu i usłyszał wołanie córki kobiety, która powiedziała, że mama zamknęła ich na zamek i nie mogą wyjść z pokoju.

Ostatecznie funkcjonariusz Gardy dostał się do środka i kiedy otworzył zamek do pokoju, zastał w nim trójkę wystraszonych, płaczących dzieci. Na środku pokoju stał przepełniony nocnik. Córka kobiety powiedziała, że matka prawie codziennie zamyka ich samych w sypialni.

W przeszłości kobieta została już oskarżona o okrucieństwo wobec dwójki swoich dzieci. W 2014 roku została zatrzymana w związku z wypadkiem samochodowym, do którego doszło, gdy znajdowała pod wpływem alkoholu. Okazało się wówczas, że już wtedy pozostawiła w domu swoje dzieci bez opieki. W 2017 roku także doszło do incydentu, gdzie potwierdzono, że dzieci przebywały w domu bez opieki osoby dorosłej.

Adwokat oskarżonej poinformował, że jego klientka jest uzależniona od alkoholu i leków na receptę. Kobieta przeszła kiedyś terapię leczenia uzależnień, korzysta też z różnych form wsparcia. Bierze też pełną odpowiedzialność za swoje postępowanie.

Sędzia wyznaczył oskarżonej trzy równoległe kary więzienia na okres 6 miesięcy wobec każdego z jej dzieci. Kobieta ma prawo odwołać się od wyroku.