
W parlamencie w Irlandii odbędzie się głosowanie w sprawie nowego programu zamrożenia czynszów.
W przyszłym tygodniu pod obrady i głosowanie w Dáil trafi projekt ustawy zakazujący podwyżek czynszów w Irlandii na okres trzech lat.
O ustawie „Ban on Rent Increases Bill” poinformował Eoin Ó Broin z partii Sinn Féin. Członkowie tej partii uważają, że czynsze w Irlandii są za wysokie, a najemców w dobie pandemii Covid-19 trzeba chronić przed eksmisją.
Przypominamy, że od 01/08/2020 zniesiono tymczasową ochronę najemców, którą wprowadzono z powodu pandemii Covid-19:
Więcej: Koniec ochrony – Wracają podwyżki czynszów w Irlandii
Rzecznik Sinn Féin uważa, że powstrzymanie podwyżek cen czynszów przyczyni się w tym samym czasie do ich obniżenia. Apeluje przy tym do członków Fianna Fáil i Green Party do poparcia tej ustawy.
Ostatnie dane z Daft.ie wskazują, że średnia wysokość czynszu w Irlandii w czerwcu 2020 roku wynosiła €1.412 miesięcznie, a w Dublinie było to €2.030 miesięcznie.
Sinn Féin uważa, że ich ustawa jest zgodna z konstytucją, klarowna i gwarantuje stabilność. Wspierając najemców gotowi są bronić tej ustawy nawet w sądzie.
Ustawa „Ban on Rent Increases Bill” pojawiła się już w irlandzkim parlamencie w lipcu. Projekt zakończył pierwszy etap i został wylosowany do drugiego etapu obrad.
Więcej informacji: sinnfein.ie