POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

W parlamencie w Irlandii odbędzie się głosowanie w sprawie nowego programu zamrożenia czynszów.

W przyszłym tygodniu pod obrady i głosowanie w Dáil trafi projekt ustawy zakazujący podwyżek czynszów w Irlandii na okres trzech lat.

O ustawie „Ban on Rent Increases Bill” poinformował Eoin Ó Broin z partii Sinn Féin. Członkowie tej partii uważają, że czynsze w Irlandii są za wysokie, a najemców w dobie pandemii Covid-19 trzeba chronić przed eksmisją.

Przypominamy, że od 01/08/2020 zniesiono tymczasową ochronę najemców, którą wprowadzono z powodu pandemii Covid-19:

Więcej: Koniec ochrony – Wracają podwyżki czynszów w Irlandii

Rzecznik Sinn Féin uważa, że powstrzymanie podwyżek cen czynszów przyczyni się w tym samym czasie do ich obniżenia. Apeluje przy tym do członków Fianna Fáil i Green Party do poparcia tej ustawy.

Ostatnie dane z Daft.ie wskazują, że średnia wysokość czynszu w Irlandii w czerwcu 2020 roku wynosiła €1.412 miesięcznie, a w Dublinie było to €2.030 miesięcznie.

Sinn Féin uważa, że ich ustawa jest zgodna z konstytucją, klarowna i gwarantuje stabilność. Wspierając najemców gotowi są bronić tej ustawy nawet w sądzie.

Ustawa „Ban on Rent Increases Bill” pojawiła się już w irlandzkim parlamencie w lipcu. Projekt zakończył pierwszy etap i został wylosowany do drugiego etapu obrad.

Więcej informacji: sinnfein.ie